مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت چیست؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه‌ترین حالت ممکن برای شما مشارکت در ساخت را توضیح دهیم، باید بگوییم که مشارکت ساخت در واقع عقدی است که به واسطه آن مالک ملک خود را در اختیار سازنده ساختمان قرار می دهد. در ادامه گرفتن مسئولیت مشارکت در ساخت، سازنده ساختمان متعهد است تمامی عملیات اجرایی و هزینه های نوسازی و تخریب را به عهده بگیرد.

در این قرارداد تقسیم واحدهای آپارتمانی با توجه به ارزش زمین و هزینه های تخریب و نوسازی بین طرفین انجام می گردد.

قانون مشارکت در ساخت

سرمایه گذاری مشترکی برای ساخت ملک است بین صاحب اصلی ملک یا مالکین از یکسو و مجری یا مجریان از سوی دیگر که گروه اول زمین و گروه دوم هزینه ها را تقبل می نمایند.

طرفین عقد قرارداد مشارکت در ساخت می توانند چندین نفر در قبال چندین نفر دیگر تعهد به انجام امری را نمایند. در عقد قراردا مشار کت در ساخت نفر اول به عنوان مالک اصلی شناخته می شود و نفر دوم به عنوان مجری طرح در نظر گرفته می شود.

دو طرف قرارداد در قابل یکدیگر تعهداتی دارند  که عبارت است از تعهد مالک به تسلیم زمین به عنوان سرمایه به مجری طرح و در مقابل تعهد مجری به پرداخت هزینه های لازم ساخت به عنوان سرمایه خود.

کلاهبرداری مشار کت در ساخت

یکی از مهم ترین مواردی که در مورد مشارکت در ساخت وجود دارد این است که چگونه از کلاهبرداری مشارکت در ساخت جلوگیری نماییم. یا سوالاتی که از این قبیل که چگونه مانع کلاهبرداری در قرارداد شویم و اگر خسارتی را متحمل شدیم بتوانیم به راحتی خسارت وارد شده را جبران نماییم.

کلاهبرداری مشارکت در ساخت گونه های مختلفی دارد که به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • کلاهبرداری از سوی مالک
 • کلاهبرداری از سوی سازنده

یکی از مشاغلی که روز به روز در حال افزایش است، ساختمان سازی است. جمعیت افراد جویای کار و درآمد که به شهرها مهاجرت می کنند در حال افزایش است، همچنین بخش زیادی از جمعیت کشور را افرادی تشکیل می دهند که در سن کار و کسب و در آمد هستند، به همین دلیل ساختمان سازی جهت تامین محل سکونت و اشتغال این افراد بیشتر از قبل رواج پیدا کرده است. یکی از روش های ساخت، مشارکت در ساخت است که در این مقاله صفر تا صد مشارکت در ساخت، توضیح داده می شود.

مشارکت در ساخت

نوعی قرارداد پیمانی ساختمان سازی است که بین مالک و پیمانکار عقد می شود. حتما با شرایطی مواجه شدید که یک مالک قصد بازسازی یک منزل و یا ساخت ملک در یک زمین را دارد، ولی خود توانایی و یا وقت انجام آن را ندارد. با بستن قرارداد مشارکت در ساخت، مالک ملک خود را در اختیار پیمانکار قرار می دهد تا آن را بازسازی کند. بر اساس هزینه های تخریب و اجرایی ساختمان، در زمان اتمام کار واحدها بین سازنده و مالک تقسیم می شوند. در واقع هدف از این قرارداد، نوعی سرمایه گذاری مشترک برای ساخت آپارتمان است . 

قوانین مشارکت در ساخت

برای شروع این همکاری، اولین و مهم ترین کار داشتن قرارداد است که بر اساس قوانین وضع شده در زمینه مشارکت در ساخت باشد. مواردی که در این سند بسیار مهم است و باید به آنها دقت کرد شامل موارد زیر هستند: 

 • مالک باید سند رسمی ملک خود را ارائه دهد
 • وظایف مالی هر دو طرف به صورت واضح از ابتدا مشخص می شود تا هر طرف نسبت به هزینه هایی که باید پرداخت کنند، آگاه باشند و در آینده مشکلی ایجاد نکند.
 •  با توچه به اینکه مشارکت در ساخت، پیمان مدیریت است، باید جدول زمان بندی از زمان شروع و اتمام کار از ابتدا داشته باشد. در این جدل اعلام می شود که تمامی مراحل ساخت ساختمان، در چه تاریخی انجام شده و چقدر زمان می برد و در نهایت مدت زمان اجرای پروژه چقدر است. 
 • هر دو طرف باید ضمانتی در جهت پابند بودن به وظایف خود ارائه دهند.
 • میزان سود و زیان مشخص شود و سهم مشارکت هرکدام از طرفین مشخص باشد.
 •  بر اساس قانون مشارکت در ساخت، مالک متعهد است ملک خود را در اختیار مجری طرح قرار دهد.
 • همچنین مجری طرح موظف است که هزینه های ساختمانی و اداری پروژه را پرداخت کندو ماهانه مبلغی را بابت اجاره بها در زمان ساخت به مالک پرداخت کند.
 • از سازنده تعهد گرفته شود که برای ساخت ملک، از مرغوب ترین مصالح استفاده کند و جهت تضمین، چک و یا سفته تحویل دهد تا در صورت تخلف بتوان برای جبران خسارت از آن استفاده کرد.
 • گاهی مواقع مجری به علت مشکلات مالی، پروژه را در اواسط اجرا متوقف می کند. در این شرایط مالک می تواند به مراجع قضایی مراجعه کرده و ادعای دریافت خسارت کند.
 • زمان آغاز به کار مشارکت در ساخت، از زمان تحویل ملک توسط مالک به مجری در نظر گرفته می شود که این کار باید با صورت جلسه کتبی باشد. اگر مالک در تحویل ملک تاخیر داشت، مدت زمان انجام پروژه کم نمی شود. تاخیر در تحویل ملک در یک مدت زمان مشخصی شامل جریمه می شود، اگر از این بازه بیشتر شود سازنده این حق را دارد که قرارداد را فسخ کند.

 با توجه به اینکه بخشی از ملک در اتمام کار متعلق به سازنده است، باید در سند نام سازنده ذکر شود. البته درست نیست که این کار در ابتدای اجرای پروژه انجام شود، زیرا سازنده هنوز کاری انجام نداده است. بهتر است هنگامی که 50 درصد پروژه پیش رفت، نسبت به ثبت نام سازنده در سند ساختمان، به نسبت سهمی که از طبقات دارد، اقدام کرد.

در کنار این موارد، ارائه جدول زمان بندی برای پیش برد پروژه اهمیت بالایی دارد. سوالی که پیش می آید این است که ضرورت ارائه زمان بندی در چیست؟ با داشتن برنامه زمانی برای انجام تمامی مراحل ساختمان سازی، شما به طور تقریبی مدت زمان انجام پروژه را می دانید و اگر سازنده تخلفی انجام داد و زمان بیشتری برای تحویل پروژه صرف کرد، می توانید نسبت به احقاق حق خود اقدام کنید. در غیر این صورت، باید تا زمان اتمام کار صبر کرده و بعد برای گرفتن حق خود به مراجع قضایی مراجعه کنید. این امر در نهایت به ضرر مالک تمام می شود. زیرا علاوه بر زیان مالی، باید زمان زیادی را برای پیگیری مراحل قانونی درخواست خود صرف کند.

قرارداد مشارکت در ساخت

معمولا این قرارداد، در 10 ماده تنظیم می شود. در این قرارداد موارد زیر ثبت می شود:

 • مشخصات مالک و سازنده و تایید تمکن مالی سازنده برای پیش برد پروژه
 • برآورد تقریبی کل هزینه ساخت پروژه
 • وظایف مالک و سازنده
 • زمان و شرایط انتقال مالکیت بخشی از ملک به سازنده
 • میزان نقدی جریمه در صورت تخلف هریک از طرفین از بندهای قرارداد
 • مشخص کردن مرجعی برای رسیدگی به تخلفات و مشکلات به وجود آمده در پروژه
 • تاریخ عقد قرارداد به همراه امضای مالک، سازنده و داور
 • کلاهبرداری مشارکت در ساخت

کلاهبرداری می تواند از هر طرف مالک و یا سازنده انجام شود. در صورتیکه هریک از اینها، صادق نبوده و به نحوی از شرایط سو استفاده کنند، کلاهبرداری محسوب می شود.

کلاهبرداری سازنده

 • دقت کنید وقتی با یک سازنده قرارداد می بندید و نمونه کارهای انجام شده توسط آنها را میبینید، اطمینان حاصل کنید که این کار حتما توسط خود فرد انجام شده است. گاهی سازندگان پروژه های فرد دیگری را تحت عنوان نمونه پروژه خود معرفی می کنند و نتیجه نهایی همکاری، به کیفیتی که مورد انتظار مالک است نمی شود.
 • طبق قانون مشارکت در ساخت، سازنده این اجازه را ندارد که سهم خود و یا مالک را پیش فروش کند. هنگام عقد قرارداد شرایط را به صورت کامل ثبت کنید تا در صورت تخلف سازنده، امکان پیگیری قانونی را داشته باشید.
 • گاهی سازنده برای قانع کردن مالک و ترغیب او به همکاری، وعده هایی می دهد که به واسطه آنها می تواند خارج از چارچوب قوانین ساخت و ساز شهرداری عمل کند که در نهایت منجر به سود بیشتر می شود. هیچگاه فریب این وعده ها را نخورید، در اکثر مواقع سازنده به هیچ یک از اینها نمی تواند جامه عمل بپوشاند.

کلاهبرداری مالک

 1. گاها مالک به صورت همزمان با دو سازنده قرارداد مشارکت در ساخت منعقد می کند.
 2. بر اساس قرارداد، مالک نیز اجازه پیش فروش هیچ یک از واحدهای خود و یا سازنده را ندارد.
 3. برخی اوقات مالک بدون اطلاع سازنده، کل عرصه را به فروش می رساند. در این صورت با داشتن قرارداد کامل و همه جانبه، سازنده می تواند از طریق مراجع قضایی اقدام کرده و حق خود را به همراه خسارت دریافت کند.

تقسیم واحد در مشارکت در ساخت

تقسیم بندی سود و ضرر در پیمان مدیریت، به صورت درصدی انجام می شود. مثلا مالک و سازنده قید می کنند که به صورت 50-50 همکاری می کنند. به این معنی که نصف سود و طبقات برای مالک، و نیمه دیگر برای سازنده است. این مشارکت می تواند به صورت 70-30 یا درصدهای توافقی دیگر باشد. به همین نسبت، تقسیم بندی طبقات نیز بر اساس درصد مشارکت صورت می گیرد. این مورد باید در ابتدای تنظیم قرارداد و به صورت رسمی ثبت شود تا هرکدام از ابتدای کار، میزان حق خود را بدانند.

نکته ای که باید در هنگام عقد قرارداد به آن دقت کرد، اجازه فروش و یا پیش فروش است. اگر هریک از طرفین این اجازه را به طرف مقابل دهد، در صورت فروش واحدها نمیتواند ادعایی داشته باشد و فرد خاطی را نمی توان به هیچ عنوان، مورد بازخواست قرار داد. بهتر است که واحدهای تعلق گرفته به هر طرف، از طریق تقسیم نامه رسمی در ابتدای مشارکت مشخص شود.

هلدینگ پرآو با سابقه درخشان خود در زمینه انجام پروژه های عمرانی و ساختمانی، آماده عقد قرارداد مشارکت در ساخت با مالکان است. این اطمینان را داشته باشید که در صورت همکاری با پرآو، پروژه ساخت شما در موعد مقرر آغاز شده و به پایان می رسد و از نظر کیفیت ساخت و مصالح استفاده شده، بهترین درجه را خواهد داشت.

 

هلدینگ پرآو در سال ۹۳ با نیت خدمت به مردم عزیز کشورمان به عنوان عضوی از شرکت های حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و انجمن انبوه سازان ایران شروع به فعالیت نموده است. این شرکت در تمام زمینه های خدمات مهندسی شامل اجرا ، طراحی ، نظارت و ساخت و ساز با سرلوحه قراردادن کیفیت بهتر در چهارچوب برنامه زمانبندی، جلب رضایت و اعتمادی کارفرمایان در اجرای پروژه های ساختمانی گام های بلندو استواری برداشته است. هلدینگ پرآو با آگاهی از کمبود کیفیت پروژه های ساختمانی به عنوان یکی از دغدغه های کشور با گرد هم آوردن مجرب ترین مهندسان و کارشناسان تمام تلاش خود را جهت بهبود این مهم به کار بسته است. شایان ذکر است تاکنون هلدینگ پرآو موفق به اجرای ۷۰ پروژه ساختمانی در زمینه مسکونی ـــ تجاری و اداری گردیده است. زمینه های کاری هلدینگ پرآو گزینه های ذیل می باشد

اطلاعات تماس :


آدرس : ونک، خیابان ولیعصر، خیابان دامن افشار، پلاک 49 ، مجتمع اداری آبشار ، واحد14 ، کدپستی: ۱۹۶۹۷۶۵۱۶۸

شماره های تماس :

021۸۸۷۸۹۳۷۰

021۸۸۷۸۹۲۳۷

021۸۸۸۸۰۱۷۵

۰۹۱۲۹۲۱۱۸۰۷

۰۹۱۲۵۹۴۳۹۱۷

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: