مالیات اشخاص حقیقی

شاید شده باشد که بارها در جامعه، کلمه مالیات را شنیده اید و از آن استفاده کرده اید. آشنایی با مسائل حقوقی و اداری برای همه افراد ساکن در یک کشور، جزء ملزومات و ضروریات است. تمام کشور ها به انواع طرق مختلف از مردم مالیات دریافت می کنند و البته مردم نیز موظف به پرداخت این مالیات هستند. در بخش مالی و حسابداری قصد داریم به طور کامل در این زمینه صحبت کنیم.

موضوع مالیات دارای بعضی زیر و بم هایی است که افراد به دلیل عدم آگاهی و اطلاع کافی از آن ها، در امورات مربوط به آن دچار مشکلات فراوانی می شوند. مثلاً اتفاقات مربوط به بدهی مالیاتی، اظهارنامه مالیاتی و موارد امثال آن.

مالیات اشخاص حقیقی

موضوع بحث ما، مالیات اشخاص حقیقی و تمام مطالب مربوط به آن است. مردم یا به صورت حقوقی مالیات پرداخت می کنند و یا اینکه به عنوان یک شخص حقیقی به دولت مالیات می دهند. هر یک از این دو مورد، دارای شرایط و ضوابط مخصوص به خود است. به خاطر اهمیت مالیات اشخاص حقیقی، به صورت کامل به توضیحات آن پرداخته می شود.

اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی به دو صورت ممکن است رخ دهد، یا به صورت خود اظهاری است و یا اینکه خود سازمان امور مالیاتی در دسترس مودیان قرار می دهد.

به هر حالتی که از دو مورد ذکر شده باشد، اظهارنامه یک کارنامه مالی است که هر سال، اشخاص حقیقی و همچنین افراد حقوقی که شامل پرداخت مالیات هستند، در جهت محاسبه مالیات خود، به سازمان امور مالیاتی اشخاص حقیقی تحویل می دهند. البته امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، خود اظهاری مالیاتی به صورت الکترونیکی و تحت یک سامانه متمرکز صورت می پذیرد. 

مالیات اشخاص حقیقی

تا قبل از سال ۱۳۹۱ مودیان مالیاتی کاری که باید می کردند، این بود که ابتدا اظهارنامه های کاغذی را از مراجع ذی‌ربط می‌خریدند و سپس باید نسبت به تکمیل و ارسال آن اقدام می‌کردند. از روال کار نیز کاملاً مشخص است که انجام این عمل کاملاً زمان گیر و دارای هزینه زیاد بود. بنابراین در جهت تکریم مودیان و همچنین آسان نمودن فرآیند ارسال و دریافت اطلاعات مودیان مالیاتی، بعد از سال ۱۳۹۱ اظهارنامه الکترونیکی در دستور کار قرار گرفت.

بعد از آن شما می توانید با مراجعه به سایت مربوط به اداره امور مالیاتی، نسبت به تصمیم اصل اظهارنامه مالیاتی به صورت اینترنتی اقدام نمایید. بعد از اتمام فرایند کار، شما یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد. امروزه علاوه بر مالیات اشخاص حقیقی، در بسیاری از اظهارنامه های ارزش افزوده و همچنین اخذ پلمب دفاتر نیز توسط سامانه-های مربوطه انجام می گیرد.

مدارک لازم به منظور اظهارنامه مالیاتی 99 اشخاص حقیقی

مدارکی که در سال ۹۹ برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی مورد نیاز بود، عبارت‌اند از موارد زیر:

هر مجوزی که از یک مرجع ذی‌صلاح برای شخص صادر گردیده باشد. مدارک شرکت از جمله اساسنامه و موضوع فعالیت آن. ارائه اجاره نامه یا یک گواهی مبنی بر سند محل قانونی. کپی کارت ملی و شناسنامه تک تک اعضا، گواهی ترازنامه اشخاص حقیقی یا حقوقی، مبلغ درآمد و فروش داخل یا خارج کشور، مانده سود و زیان دوره قبل و همچنین گردش حساب سند مالیات های پرداخت شده که حتی به تأیید سازمان امور مالیاتی کشور رسیده است.

کارت بازرگانی اگر وجود داشته باشد. گواهی تمام حساب های مربوط به سال‌های قبل مودی مالیاتی به منظور بررسی کردن ممیزی سازمان مالیات و در نهایت هرگونه سندی که متناسب با تشخیص و دستور اداره دارایی است، باید تهیه کرد. مانند پرداختی های مربوط به بیمه.

کد مالیاتی اشخاص حقیقی چیست؟

نام دیگر کد مالیاتی اینتا کد است. همان‌طور که در تمام دنیا مشاهده می‌کنیم به منظور هوشمند کردن نظام‌های مالیاتی، بعضی کارهایی انجام شده است. مطابق با آن، در کشور عزیزمان ایران نیز به منظور ارتقاء مباحث مربوط به نظام مالیاتی، بعضی فعالیت ها و اقداماتی صورت گرفته است. بعد از تقسیم بندی نوع فعالیت مربوط به اشخاص حقیقی و یا حقوقی در انواع مختلفی از زمینه‌ها مانند تولید، بازرگانی و همچنین خدمات، به هر مورد از این بخش ها یک عدد و شناسه اختصاصی با نام اینتا کد ثبت می شود.

انجام این کدگذاری فقط به وسیله سازمان امور مالیاتی انجام می گیرد. البته استفاده از این کد نیز فقط در همین سامانه ها، به عنوان مثال در جهت مالیات اشخاص حقیقی استفاده می شود. اگر چنانچه هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی، یک فعالیت جدیدی را انجام دهند و سپس این فعالیت توسط سازمان امور مالیاتی تشخیص داده شود، این فعالیت جدید به عنوان یک حرفه ای، به فهرست فعالیت های قبلی افزوده می شود. 

اگر اینتا کدی که به شما داده شده است، به هر دلیلی نیاز به ویرایش داشته باشد، می توانید با ورود به یک سایت اینترنتی با آدرس gov.tax ، وارد بخش میز خدمات الکترونیکی مالیاتی گشته و با انجام پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیکی ادامه مراحل را طی کنید.

 

تکالیف مودیان مالیات اشخاص حقیقی

 

تکالیف مودیان مالیات اشخاص حقیقی

هر گونه تجارت و بیزینسی که شروع به کار می کند باید بعضی از عملیات مربوط به مالیات را انجام دهد که به صورت زیر دسته بندی می‌شوند.

ابتدا معرفی نمودن تجارت خود به سازمان امور مالیاتی است که این عمل باید نهایت تا ۴ ماه بعد از تاریخ شروع فعالیت مجموعه انجام پذیرد. این موضوع بر اساس تبصره ۳ ماده ۱۷۷ قانون مالیات های مستقیم است. موضوع دوم نگهداری دفاتر و اسناد و همچنین مدارک معامله ها است. آن دسته از اشخاص حقیقی که صاحب بعضی مشاغل هستند، موظف‌اند دفاتر و اسناد و همچنین مدارک مربوط به تمام معامله های خود را نگه دارند و تا ۵ سال بعد از ارائه اظهارنامه، آن ها را بایگانی نمایند. این مورد نیز مطابق با ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم است.

موضوع سوم ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت نمودن مالیات است. این عمل نیز باید نهایت تا سه ماه بعد از اتمام سال مالی یعنی تقریباً خرداد ماه هر سال انجام پذیرد. این اظهارنامه ها هر ساله باید مطابق با دفاتر و اسناد و مدارکی مستند و معتبر تدوین شوند و سپس به سازمان اداره امور مالیاتی تسلیم گردند که بعد از آن، مالیات شخص و تعیین خواهد شد و در نهایت پرداخت می گردد. این موضوع نیز مطابق با ماده ۹۳ و ۹۵ در قانون مالیات های مستقیم است.

گروه بندی مالیات اشخاص حقیقی

گروه اول:

مودیانی که درآمد ابزاری آن ها در اظهارنامه 2 سال قبلشان تا پایان دی ماه سال قبل، بیش‌تر از 550 میلیون تومان باشد.

یا جزو یکی از گروه های زیر باشند:

  • دارندگان کارت بازرگانی (واردکننده‌ها و صادرکننده‌ها)
  • مالکان کارخانه ها و دیگر واحد های تولیدی و همچنین بهره برداران معادن که دارای مجوز تأسیس و پروانه بهره برداری از وزارتخانه مربوطه.
  • صاحبان انواع مختلف هتل های سه ستاره و بیش تر
  • صاحب بیمارستان ها و زایشگاه ها و بقیه کلینیک های تخصصی
  • صاحبان مشاغل صرافی (خرید و فروش ارز)
  • مورد بعدی، فروشگاه های زنجیره ای دارای مجوز فعالیت از وزارت خانه مربوطه است.
  • صاحبان مؤسسه‌های مختلف مربوط به حسابرسی، حسابداری ها و همچنین دفترداری، مراکز ارائه دهنده های خدمات مدیریتی و مشاوره محور
  • مدیران اداره های حمل و نقل موتوری، دریایی ، زمینی و هوایی (چه از نوع باربری باشند و چه نوع از مسافربری)
گروه دوم:

مودیانی حقیقی که درآمد ابزاری مربوط به آن ها در اظهارنامه ای که دو سال قبل تسلیم نموده‌اند و همچنین در آخرین درآمد قطعی ثبت شده به نام آن ها تا پایان ماه دی سال پیش، بین 1 میلیارد و 800 میلیون تا 5 میلیارد و 500 میلیون تومان باشد.

گروه سوم:

تمام مودیانی که نه جزو گروه اول و نه جزو گروه دوم نیستند.

استعلام مالیات اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی می توانند به منظور استعلام بدهی مالیاتی خود به سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی مربوط به سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نموده، ثبت نام کنند. سپس میتوانند به سوابق پرونده‌های مالیاتی خود دسترسی یابند. اشخاص حقیقی و همچنین افراد حقوقی، باید با شناسه ملی خود به امور مالیاتی بپردازند. می توانید با مراجعه کردن به سایت https://my.tax.gov.ir از مقدار بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی و همچنین ممنوع‌الخروج بودن آن ها با خبر شوید.

مالیات بر درآمد مشاغل اشخاص حقیقی

این نوع مالیات ها در حقیقت، اصلی ترین نوع مالیات بر درآمد هستند که بیشترین تمرکز آن بر روی صاحبان مشاغل مختلف کسبه بازار است. مطابق با ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم که در آن به مالیات بر درآمد مشاغل اشاره نموده است، این افراد را به سه دسته مختلف تقسیم بندی نموده است. گروه الف، ب، ج. هر سه گروه موظف و ملزم هستند که مطابق قانون موجود، مدارک و اسناد مرتبط با عملکرد مالی خود را هم ثبت کرده و هم ضبط نمایند.

 

گروه بندی مالیات اشخاص حقیقی

 

گروه الف به آن مشاغلی گفته می‌شود که فعالیت های خودشان را در دفاتر روزنامه ثبت می کنند. گروه ب نیز به مشاغلی می گویند که فعالیتشان را باید در دفاتر درآمد و هزینه ثبت کنند. به مشاغلی گروه ج گفته می شود که باید وضعیت شغلی خود را طبق نمونه هایی که از سازمان امور مالیاتی دریافت شده است، ثبت و ضبط کنند.

مالیات بر درآمد کشاورزی

مطابق با قانون مالیاتی، صاحبان مشاغلی مانند کشاورزی، دامپروری، باغداری، زنبورداری و دیگر شغل هایی که در این دسته قرار می گیرند، از پرداخت مالیات معاف هستند. بنابراین این گروه از فعالان اقتصادی، هیچ گونه نیازی به ثبت اسناد و مدارک خود یا حتی پرداخت مالیات بر درآمد ندارند.

جمع بندی

در این دسته بندی وب سایت هلدینگ پرآو یکی از مسائل مهم و پراهمیت در امورات مربوط به مالیات اشخاص حقیقی، نحوه محاسبه آن و همچنین چگونگی استعلام بدهی مالیات اشخاص حقیقی است. اطلاع از شیوه دریافت مالیات اشخاص حقیقی، اینکه در چه صورتی، این افراد موظف به پرداخت مالیات هستند، یکی از سؤالات اساسی و دغدغه آفرین خیل عظیمی از مردم است.

عدم وجود دانش کافی نسبت به موضوع مالیات، سبب مشکلات فراوانی برای شخص در آینده خواهد بود. به عنوان مثال در مواقع لازم متوجه خواهد شد که ممنوع الخروج شده است. بنابراین نیاز است افراد نسبت به کسب دانش لازم اقدام کنند.

هلدینگ پرآو در سال ۹۳ با نیت خدمت به مردم عزیز کشورمان به عنوان عضوی از شرکت های حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و انجمن انبوه سازان ایران شروع به فعالیت نموده است. این شرکت در تمام زمینه های خدمات مهندسی شامل اجرا ، طراحی ، نظارت و ساخت و ساز با سرلوحه قراردادن کیفیت بهتر در چهارچوب برنامه زمانبندی، جلب رضایت و اعتمادی کارفرمایان در اجرای پروژه های ساختمانی گام های بلندو استواری برداشته است. هلدینگ پرآو با آگاهی از کمبود کیفیت پروژه های ساختمانی به عنوان یکی از دغدغه های کشور با گرد هم آوردن مجرب ترین مهندسان و کارشناسان تمام تلاش خود را جهت بهبود این مهم به کار بسته است. شایان ذکر است تاکنون هلدینگ پرآو موفق به اجرای ۷۰ پروژه ساختمانی در زمینه مسکونی ـــ تجاری و اداری گردیده است. زمینه های کاری هلدینگ پرآو گزینه های ذیل می باشد

اطلاعات تماس :


آدرس : ونک، خیابان ولیعصر، خیابان دامن افشار، پلاک 49 ، مجتمع اداری آبشار ، واحد14 ، کدپستی: ۱۹۶۹۷۶۵۱۶۸

شماره های تماس :

021۸۸۷۸۹۳۷۰

021۸۸۷۸۹۲۳۷

021۸۸۸۸۰۱۷۵

۰۹۱۲۹۲۱۱۸۰۷

۰۹۱۲۵۹۴۳۹۱۷

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: