مجری حقیقی

برگه مجری حقیقی: برای انجام تمامی پروژه های ساختمانی، نیاز به فرد یا ارگانی هست که مسئولیت اجرا و پیش برد آن را به عهده بگیرد و بر تمامی مراحل آن نظارت داشته باشد. تمامی مراحل اجرای پروژه باید بر اساس نقشه ها و استانداردهای مصوب وزارت مسکن و شهرسازی پیش برود. در این مرحله، اهمیت حضور مجری ساختمانی خود را نشان می دهد. مجری در واقع نماینده کارفرما در انجام امور اجرا و احداث ساختمان است و مسئول همه مراحل اجرا ی آن است. به طور کلی، مجری می بایست زمان بندی کلی از مورد شروع و پایان پروژه ارائه دهد، بر بیمه و مجوز نظارت داشته باشد تا با مشکلی مواجه نشود.

مجری حقیقی کیست و چه وظایفی دارد.

مجری حقیقی به کسی گفته می شود که از سازمان مهندسی کشور صلاحیت گرفته تا مسئولیت ساخت و ساز و اجرای مراحل پروژه های ساختمان را به عهده بگیرد.  وظیفه انجام تمام مراحل اجرایی یک پروژه به صورت صفر تا صد بر عهده مجری حقیقی است. مجری حقیقی در واقع نماینده فنی در اجرا است و موظف است تمام قواعد فنی را در فرآیند اجرا، طبق نقشه پیش ببرد.

 

مجری حقیقی

 

تا چند سال پیش حصور مهندس مجری برای پروژه های ساختمانی الزامی نبود و تمامی مسئولیت ساخت و ساز بر عهده مهندس ناظر بود. مصوبه جدید سازمان نظام مهندسی در چند سال گذاشته تغییر کرده و مهندس مجری یکی از ارکان اصلی تمامی پروژه های معماری است. البته این قانون در تمامی استان های کشور به صورت یکسان اجرا نمی شود و به شرایط منطقه بستگی دارد. به طور مثال در برخی از استان ها مسئول اجرای پروژه بر عهده مالک آن است و جواز و پروانه ساختمان به نام او صادر می شود. اما حضور مهندس ناظر در تمامی مناطق و برای همه پروژه ها الزامی است.

مجری پروژه ساختمانی می تواند حقیقی یا حقوقی باشد و هردو وظایف یکسانی دارند؛ با این تفاوت که مجری حقوقی تیمی از مهندسان است که در قالب یک شرکت فعالیت می کنند و وظیفه آنها یا نظارت و یا اجرای پروژه است.

مجری حقیقی موظف است:

 1. از نیروهای ماهر و ذی صلاح در انجام پروژه استفاده کند 
 2. مصالح با کیفیت و استاندارد را به کار ببرد. 
 3. مسئول است شرایطی را فراهم کند تا ناظر به راحتی بتواند در هر مرحله که نیاز شد، در محل پروژه حاضر شود. 
 4. با توجه به تاییدی که از شهرداری و وزارت مسکن گرفته است، امنیت پروژه را تامین کند و اصول ایمنی و حفاظت کارگاه را رعایت کند. 
 5. در برابر تمام مسائل مربوط به پروژه پاسخگو باشد.
 6. اگر در نقشه پروژه اشکال یا ایرادی مشاهده کرد، به صورت کتبی به طراح اعلام کند تا اصلاح شود. همچنین می تواند پیشنهاد خود را ارائه دهد تا در نقشه پروژه اعمال شود.
 7.  پیگیری بیمه ساختمان و تحویل دادن آن به مالک
 8. برآورد اولیه از هزینه های اجرایی کار
 9. پیگیری اخذ انشعابات آب، برق و گاز
 10. مهم ترین کاری که مجری حقیقی باید انجام دهد، زمان بندی جزئی پروژه ساختمانی است؛ به طوریکه تمامی مراحل با جزئیات و به طور مفصل مشخص شود و روند پیشرفت پروژه را نشان دهد.

 

مجری حقیقی کیست و چه وظایفی دارد.

 

احراز صلاحیت مجری حقیقی

احراز صلاحیت مهندسان حقیقی بر اساس موارد زیر انجام می شود:

 • پروانه اشتغال به کار

 • سابقه حرفه ای

 • توان مالی

 • کیفیت کارهای اجرا شده

 • پروژه های موفق انجام شده 

 

احراز صلاحیت مجری حقیقی

 

از الزامات تاییدیه مجری حقیقی داشتن پروانه اشتغال به کار مهندسی، کاردانی و یا تجربی در یکی از رشته های اصلی عمران یا معماری است.  همچنین برای داشتن پروانه باید حداقل 50 درصد از امتیازات پایه شخص حقوقی را کسب کند.

هر مجری حقیقی، برای ادامه فعالیت خود، از سازمان نظام مهندسی پروانه اشتغال دریافت می کند. بر اساس نوع پروانه دریافت شده، مجری های حقیقی به سه پایه تقسیم می شوند:

 1. مجری حقیقی پایه 1

 2. مجری حقیقی پایه 2

 3. مجری حقیقی پایه 3

تعداد طبقات و همچنین متراژ مجاز برای فعالیت هر مجری شرایط خاص خود را دارد و یکسان نیست. نوع پروانه اشتغال حدود مجاز فعالیت هر مجری را تعیین می کند. به طور خلاصه در جدول زیر به آن اشاره شده است.

سازنده حقیقی که همان مجری حقیقی است، از نظر تعداد افراد و همچنین بزرگی پروژه ساخت و ساز، با مجری حقوقی تفاوت دارد. با توجه به اینکه مجری حقوقی اغلب یک شرکت است که وظیفه اجرا یا نظارت بر اجرای پروژه ساختمانی را می کشد، محدودیت کمتری برای تعداد طبقات، پروژه های در حال انجام و ظرفیت اشتغال دارد. همچنین می تواند با اضافه کردن مجری حقیقی و استفاده از پروانه اشتغال آن، به شرط حضور مداوم در شرکت و هیئت مدیره، ظرفیت انجام پروژه را بالا برد.

 

مجری ذیصلاح حقیقی کیست

 

مجری ذیصلاح حقیقی کیست

مجری ذیصلاح فردی هست که از طرف شهرداری مورد تایید است و مسئول اجرای ساختمان است. با توجه به اینکه مجری ذیصلاح فرد اصلی است که انجام پروژه راتحت نظر می گیرد، یکسری وظایف قانونی بر عهده آن است که باید به طور کامل بر آنها اشراف داشته باشد. در واقع مجری ذیصلاح حقیقی از طرف نظام مهندسی مورد تایید است و بر اساس سندی که برگ تعهد نامیده می شود، مسئولیت اجرای بنا را به عهده می گیرد. نظارت بر اجرای درست پروژه عمرانی بر اساس مقررات ملی، آئین نامه ها، ضوابط شهرداری و نقشه های مصوب مرجع است. مدرک مورد نیاز برای مجری ذیصلاح، مهندسی عمران و یا معماری است و بعنوان نماینده فنی کارفرما در اجرای بنا است؛ باید تمامی مراحل انجام کار را به مهندس ناظر گزارش کند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف در انجام پروژه، باید به سرعت به مراجع قانونی گزارش کند.

هلدینگ پرآو در سال ۹۳ با نیت خدمت به مردم عزیز کشورمان به عنوان عضوی از شرکت های حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و انجمن انبوه سازان ایران شروع به فعالیت نموده است. این شرکت در تمام زمینه های خدمات مهندسی شامل اجرا ، طراحی ، نظارت و ساخت و ساز با سرلوحه قراردادن کیفیت بهتر در چهارچوب برنامه زمانبندی، جلب رضایت و اعتمادی کارفرمایان در اجرای پروژه های ساختمانی گام های بلندو استواری برداشته است. هلدینگ پرآو با آگاهی از کمبود کیفیت پروژه های ساختمانی به عنوان یکی از دغدغه های کشور با گرد هم آوردن مجرب ترین مهندسان و کارشناسان تمام تلاش خود را جهت بهبود این مهم به کار بسته است. شایان ذکر است تاکنون هلدینگ پرآو موفق به اجرای ۷۰ پروژه ساختمانی در زمینه مسکونی ـــ تجاری و اداری گردیده است. زمینه های کاری هلدینگ پرآو گزینه های ذیل می باشد

اطلاعات تماس :


آدرس : ونک، خیابان ولیعصر، خیابان دامن افشار، پلاک 49 ، مجتمع اداری آبشار ، واحد14 ، کدپستی: ۱۹۶۹۷۶۵۱۶۸

شماره های تماس :

021۸۸۷۸۹۳۷۰

021۸۸۷۸۹۲۳۷

021۸۸۸۸۰۱۷۵

۰۹۱۲۹۲۱۱۸۰۷

۰۹۱۲۵۹۴۳۹۱۷

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: