مجری حقوقی

برگه مجری حقوقی: برای انجام تمامی پروژه های ساختمانی، انتخاب مجری الزامی است. لزوم وجود مجری برای پیش بردن پروژه طبق نقشه ها و ضوابط اجرایی است. مجری پروژه های ساختمانی می تواند حقیقی یا حقوقی باشد. مجری حقوقی به گروهی از افراد و یا شرکت خاصی اطلاق می شود که مسئولیت بخش نظارت یا اجرا را به عهده می گیرد. به طور کلی وقتی متراژ ساختمان از انداره خاصی بیشتر باشد، انجام پروژه بر عهده مجری حقوقی است و مجری حقیقی نمی تواند به تنهایی انجام دهد. مجری حقوقی، در یکی از زمینه های نظارت بر انجام و طراحی ساختمان، و یا اجرای پروژه ساختمانی فعالیت دارد. از این رو، شرکت مهندسی که کار اجرا پروژه ساختمانی را انجام می دهد، مجری حقوقی نامیده می شود.

 

مجری حقوقی

 

وظایف مجری حقوقی

مجری حقوقی باید صلاحیت و دانش کامل را برای انجام پروژه عمرانی داشته باشد و در صورتی‌که شرکتی بعنوان مجری حقوقی فعالیت می کند، باید تایید وزارت مسکن و شهرسازی را کسب کرده باشد.
به طور کلی وظیفه مجری حقوقی به شرح ذیل است:

 1. ارائه برنامه زمان بندی کلی و تفصیلی در مورد عملیات ساختمانی که از ابتدا تا پایان کار را تحت پوشش قرار دهد.
 2. شرایطی را فراهم کند که ناظر بتواند تمامی مراحل و جنبه های کار را بررسی کند. در واقع باید با ناظر پروژه همکاری کامل را داشته باشد تا در زمان نیاز، بتواند بدون مشکل از هر قسمت پروژه دیدن کند.
 3. از تمامی مهندس های هفتگانه استفاده کند.
 4. در هر مرحله ساخت، با یک مهندس عمران و یا معمار با پروانه اجرا بعنوان مسئول کارگاه همکاری کند؛ و این فرد را به ناظر هماهنگ کننده حقیقی یا مدیر عامل ناظر حقوقی معرفی کند.
 5. کلیه امور ایمنی و مسائل مربوط به محیط زیست را رعایت کند.
 6. قوانین و مقررات مربوط به ساختمان سازی و شهرسازی را در نظر بگیرد.
 7. مقررات و بخشنامه های قانونی ساختمان، شهرسازی و مسکن را رعایت کند.
 8. پس از اتمام کار، تمام مدارک و مستندات را به صاحب کاری تحویل دهد.
 9. وظایف تمام مهندسین را مشخص کرده و بین آنها هماهنگی ایجاد کند.

 

وظایف مجری حقوقی

 

شرایط تاسیس شرکت مجری حقوقی

 • برای تاسیس شرکت مجری حقوقی، مراحل و ضوابطی باید طی شود تا بتواند به صورت رسمی و معتبر فعالیت خود را آغاز کند.
 • اولین قدم در تاسیس شرکت حقوقی این است که باید در اداره ثبت شرکت ها ثبت شده و در روزنامه رسمی کشور، آگهی شود. 
 • حداقل دو نفر هیات مدیره شرکت باید پروانه طراحی داشته و فعالیت تمام وقت داخل شرکت داشته باشند.
 • موضوع شرکت باید در زمینه خدمات طراحی امور ساختمانی باشد؛ شرکت باید موضوع فعالیت خود را به اداره ثبت اعلام کند.
 • اعضای شرکت حقوقی می بایست مشارکت نامه داشته و آن را در دفتر اسناد رسمی ثبت کنند.

صلاحیت و ظرفیت اشتغال مجری حقوقی 

بر اساس سابقه کار حرفه ای و توان فنی و اجرایی هیئت مدیره، حدود صلاحتیت مجری حقوقی و همچنین پروانه اشتغال آنها، به پایه های یک، دو، سه  و ارشد درجه بندی می شود. ظرفیت اشتغال آنها در جدول زیر آورده شده است.

معیاری که تعداد طبقات مجاز برای دارندگان پروانه اشتغال به کار حقوقی کاردانی را تعیین می کند، پایه پروانه یکی از اعضای هیئت مدیره معمار یا عمران است. به این صورت که دارنده پایه یک، می تواند بیشترین تعداد طبقات روی شالوده را داشته باشد که 4 طبقه است؛ و بعد از آن کسی که پایه دو دارد تا 3 طبقه و پایه سه تا 2 طبقه روی شالوده می تواند نسبت به اجرای ساختمان اقدام کند.

 

صلاحیت و ظرفیت اشتغال مجری حقوقی 

 

نکته قابل توجه دیگر این است که مجری های حقوقی در پایه های 1 و 2 و 3 می توانند با اضافه کردن شخص حقیقی ک پروانه اشتغال دارد و همچنین رعایت حدود صلاحیت آنها به عنوان عضو هیئت مدیره یا فعالیت تمام وقت در شرکت، بیشتر از ظرفیت ثبت شده در جدول، فعالیت اجرایی ساختمانی داشته باشند.  فعالیت اجرایی ساختمانی داشته باشند. 

مجری حقوقی ساختمان تنها در صورتیکه پروژه ساختمانی در حال اجرای خود را به اتمام رسانده و پایان کار توسط صادر کننده پروانه ساختمان و ناظر هماهنگ کننده تایید شده باشد، می تواند اجرای کار دیگری را شروع کند.

هلدینگ پرآو در سال ۹۳ با نیت خدمت به مردم عزیز کشورمان به عنوان عضوی از شرکت های حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و انجمن انبوه سازان ایران شروع به فعالیت نموده است. این شرکت در تمام زمینه های خدمات مهندسی شامل اجرا ، طراحی ، نظارت و ساخت و ساز با سرلوحه قراردادن کیفیت بهتر در چهارچوب برنامه زمانبندی، جلب رضایت و اعتمادی کارفرمایان در اجرای پروژه های ساختمانی گام های بلندو استواری برداشته است. هلدینگ پرآو با آگاهی از کمبود کیفیت پروژه های ساختمانی به عنوان یکی از دغدغه های کشور با گرد هم آوردن مجرب ترین مهندسان و کارشناسان تمام تلاش خود را جهت بهبود این مهم به کار بسته است. شایان ذکر است تاکنون هلدینگ پرآو موفق به اجرای ۷۰ پروژه ساختمانی در زمینه مسکونی ـــ تجاری و اداری گردیده است. زمینه های کاری هلدینگ پرآو گزینه های ذیل می باشد

اطلاعات تماس :


آدرس : ونک، خیابان ولیعصر، خیابان دامن افشار، پلاک 49 ، مجتمع اداری آبشار ، واحد14 ، کدپستی: ۱۹۶۹۷۶۵۱۶۸

شماره های تماس :

021۸۸۷۸۹۳۷۰

021۸۸۷۸۹۲۳۷

021۸۸۸۸۰۱۷۵

۰۹۱۲۹۲۱۱۸۰۷

۰۹۱۲۵۹۴۳۹۱۷

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: