مشاوره و معاضدت امور حقوقی (حقوق مهندسی)

معاضدت قضایی نظام مهندسی چیست؟

مشاوره و معاضدت امور حقوقی مهندسی: همانطور که خودتان هم می‌دانید، در هر جامعه‌ای آشنایی با قوانین و مقررات و همچنین مصوبات قضایی، باعث افزایش اجرا و نظارت بر قانون می‌شود. هر چقدر هم که مردم نسبت به مصوبات قضایی کشور خود آشنایی داشته باشند، همان قدر نظم در کشور بهتر خواهد شد. ما در این مطلب مطالبی را در مورد معاضدت قضایی مخصوصاً معاضدت قضایی نظام مهندسی ارائه خواهیم کرد.

ابتدا معاضدت قضایی را تعریف می‌کنیم و سپس انواع آن را اشاره کرده و در نهایت به شرح کامل معاضدت قضایی نظام مهندسی و دلایل آن خواهیم پرداخت. گریز و فرار بعضی مجرمان از کشور، از جمله معضلاتی است که نه تنها در کشور ما بلکه در اغلب کشورهای دنیا وجود دارد. این گریز و فرار شامل نظام مهندسی و قسمت مهندسی کشور نیز می‌شود. اما معاضدت قضایی سبب حل این مشکل شده است.

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که اطلاعات چندانی در مورد این موضوع ندارید و اطلاعاتتان ناقص است، می‌توانید ادامه متن را که شامل توضیح و تشریح کامل این مصوبه و همچنین مطالب مرتبط با نظام مهندسی است، بخوانید. پس همان‌طور که اشاره کردیم، ابتدا بحثمان را با تعریف معاضدت قضایی آغاز می‌کنیم. تا پایان مطلب با ما همراه شوید.

تعریف معاضدت قضایی

معاضدت قضایی به عنوان یک عامل بازدارنده و پیشگیری کننده از جرایم کنترل شده یا جرایم به صورت دسته جمعی است. تا مطابق با آن، مجرمین با این فکر که دستگاه قضایی کشوری که مورد تابع آن هستند، نمی‌تواند آن‌ها را بازگرداند، به کشور دیگر پناهنده می‌شوند.
به زبانی دیگر، معاضدت قضایی نوعی همکاری در راستای دستگاه‌های قضایی کشورهایی است که در این مورد، قرارداد دوطرفه انعقاد کرده اند. به عنوان یکی از بارزترین مثال‌ها، در امور کیفری، بعد از بازپرسی و جمع‌آوری داده‌های مرتبط، معاضدت قضایی با یک کشور صورت گرفته و بعد در اختیار کشور مورد نظر قرار می‌گیرد. معاضدت قضایی در مورد محکومان و همچنین متهمان مربوط به ارتکاب جرایم خاص، غالباً مطرح می‌شوند.

اساساً چنانچه یک فرد مرتکب جرمی غیر سیاسی شده باشد و در یک کشور دیگر مقیم شود؛ به صورتی که کشور مبدأ، امکان دسترسی به او را نداشته باشد، دادگاه‌های داخلی مطابق آیین‌نامه‌های دادرسی، از شخص مجرم تقاضای بازگشت به کشور مبدأ را می‌کنند. البته لازم به ذکر است، اگر کشور مبدأ با کشور مقصد، قرارداد مذکور در رابطه با استرداد مجرمین را منعقد کرده باشد، مجرم را توسط دستگاه قضایی و پلیس بین‌الملل کشور مقصد شناسایی و استرداد می‌کنند. همکاری قضایی بین‌المللی بین غالب کشورها، نقش بسیار مهمی در جهت استرداد مجرمین و همچنین انتقال محکومین به حبس برای جلوگیری و مبارزه با انواع جرم‌ها دارد.

شکایت از مهندس ناظر ساختمان

متأسفانه امروزه مشاهده می‌کنیم که در جامعه و نظام مهندسی کشور، به دلیل عدم اطلاع و آگاهی کافی از قوانین جاری در حوزه فعالیت کاری مهندسی و عدم انجام صحیح وظایف قانونی، دچار درگیری‌های حقوقی و قضایی می‌شوند. در بعضی موارد، وجود این پرونده‌های مهندسی و احکامی که به خاطر این تخلفاتِ نخواسته یا خواسته صادر می‌شوند، سبب شکایت از مهندس ناظر ساختمان می‌شود.

 این جمله مهم را همیشه به یاد داشته باشید «افرادی که توسط قانون به گیر می‌افتند، از ابتدای عمر، افرادی ذاتاً بد و مجرم نیستند. فقط تنها گناه آنها این است که یک بار در مقابل انجام قانون و وظایف مرتبط با حرفه خود کوتاهی کرده‌اند».
علاوه بر آن، معاضدت قضایی در نظام مهندسی، این توانایی را دارد که نسبت به تحت پیگیری قرار دادن و بازداشت مهندس خاطی ناظر ساختمان اقدام کند. به این صورت که حتی اگر شخص از کشور خارج شده و به یک کشور دیگر پناهنده گشته یا مقیم آن کشور شده است، معاضدت قضایی نظام مهندسی نسبت به استرداد آن فعالیت خواهد کرد.

مشاوره و معاضدت امور حقوقی مهندسی

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین موضوعاتی که بعد از پذیرش درخواست معاضدت قضایی در نظام مهندسی باید انجام شود، استفاده و کمک گرفتن از وکیل معاضدتی است. در انتخاب وکیل بایستی به نکاتی توجه کنید. به عنوان مثال وکیلی که انتخاب می‌کنید، حتماً باید اطلاع کافی از جریان مربوط به مرجوع شعبه قضایی داشته باشد.

وکیل انتخابی شما قادر است از شعبه قضایی مربوطه در رابطه با اقداماتی که صورت خواهد گرفت، مشورت نماید. در مواقعی که انتخاب و انجام مقدمات و تشریفات مرتبط با معاضدت قضایی نظام مهندسی سبب انقضای موعد از طرف تقاضا کننده شود، رئیس کانون، خود مستقیماً، می‌تواند یک وکیل انتخاب کند. ولی به شرط اینکه تقاضانامه مربوط از لحاظ ضمائم به صورت کامل باشد.

مراحل کلی استفاده از مشاوره و معاضدت امور حقوقی مهندسی

به منظور استفاده از معاضدت قضایی نظام مهندسی باید تعدادی از مراحل سپری شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. افرادی که فاقد تمکن کافی برای مراجعه به وکیل دادگستری هستند و همچنین بنگاه‌هایی که جهت امور خیریه ایجاد شده‌اند، می‌توانند از راهنمایی استفاده نمایند. راهنمایی نسبت به تمام دعاوی که در دادگستری مطرح می‌شود و همچنین نسبت به اموری که در حیطه اجرا مطرح است، صورت می‌گیرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، راهنمایی ممکن است نسبت به مسائل خطاهای مهندسی و مطالبات مربوط به نظام پزشکی و نظام مهندسی باشد. بحث راهنمایی که صحبت از آن شد، امکان دارد به صورت کتبی یا شفاهی باشد و البته هیچ هزینه‌ای به آن تعلق نخواهد گرفت. مرجع اصلی این تقاضا نامه، دفتر و کانون وکلا است.

همان‌طور که اشاره کردیم، زمانی تقاضا قبول خواهد شد که شخص تقاضا کننده، عدم تمکن خود را را اعلام کرده باشد. در معاضدت قضایی نظام مهندسی، همین که درخواست از سمت دفتر راهنمایی انجام گرفت. خلاصه‌ای از آن در یک دفتر مخصوصی ثبت می‌شود و رئیس دفتر، خودش شخصا و به کمک یکی از اعضا، درخواست را مورد بررسی قرار می‌دهد و در نهایت به صاحب کار راهنمایی می‌کند که به منظور انجام معاضدت قضایی نظام مهندسی چه اقداماتی را باید انجام دهد.

موضوع راهنمایی فقط دارای جنبه مشاوره است و هیچ‌گونه مسئولیت حقوقی برای رئیس راهنمایی و همچنین کانون وکلا ایجاد نمی‌کند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که ارتکاب خطا در راهنمایی سبب تخلف انتظامی خواهد شد.

نکته پایانی در معاضدت قضایی نظام مهندسی

دقت داشته باشید که اگر بعد از فرایند راهنمایی، تشخیص داده شد که معاضدت قضایی باید صورت پذیرد، مراجعه کننده یا تقاضا کننده به سمت معاضدت قضایی هدایت می‌شود. به او گفته خواهد شد که فقط اظهار تمکن کافی نیست و بایستی دلایلی را نیز بر اعسار خود ارائه دهد تا یک وکیل برای وی انتخاب شود. 

مجریان معاضدت قضایی قادرند تحقیقاتی در رابطه با موضوعی مورد شکایت واقع شده است، انجام دهند و اگر در هر یک از مراحل، تشخیص دادند که هدف تقاضا کننده، سوء استفاده ‌کردن است، از تعیین وکیل برای او خودداری می‌کنند و تقاضای شخص در نهایت رد می‌شود. البته به کسانی که تقاضایشان رد شده است، ۱۰ روز مهلت می‌دهند تا نسبت به بررسی مجدد و تعیین وکیل برای معاضدت قضایی نظام‌ مهندسی اقدام کنند.

جمع بندی

ما در وب سایت پرآو سعی نمودیم توضیحاتی در رابطه با اینکه مشاوره و معاضدت امور حقوقی مهندسی چیست ارائه دهیم. ابتدا معاضدت قضایی را به صورت کلی تعریف کرده و گفتیم که یک عامل بازدارنده و پیشگیری کننده از جرایم است. مخصوصاً جرایمی که به صورت دسته جمعی و کنترل شده انجام می‌شود. یکی از دلایل ایجاد معاضدت قضایی نظام مهندسی، شکایت‌های متعدد از مهندس ناظر ساختمان است. در معاضدت قضایی نظام مهندسی، اخذ یک وکیل مناسب، در صورت وجود تمکن، طی سلسله روالی با نام راهنمایی صورت می‌گیرد.

از جمله مراحلی که در معاضدت قضایی انجام می‌شود، همین قضیه راهنمایی و اخذ وکیل است. زیرا بعد از تعیین وکیل، می‌توان بقیه کارها را به او سپرد تا روال قضایی مخصوص معاضدت قضایی نظام مهندسی را در پیش گیرد. تنها نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که اگر تمکن شما ثابت نشود یا مشخص گردد که هدف از شکایت شما سوء استفاده بوده است، تقاضایتان به صورت کامل لغو و باطل می‌شود.

هلدینگ پرآو در سال ۹۳ با نیت خدمت به مردم عزیز کشورمان به عنوان عضوی از شرکت های حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و انجمن انبوه سازان ایران شروع به فعالیت نموده است. این شرکت در تمام زمینه های خدمات مهندسی شامل اجرا ، طراحی ، نظارت و ساخت و ساز با سرلوحه قراردادن کیفیت بهتر در چهارچوب برنامه زمانبندی، جلب رضایت و اعتمادی کارفرمایان در اجرای پروژه های ساختمانی گام های بلندو استواری برداشته است. هلدینگ پرآو با آگاهی از کمبود کیفیت پروژه های ساختمانی به عنوان یکی از دغدغه های کشور با گرد هم آوردن مجرب ترین مهندسان و کارشناسان تمام تلاش خود را جهت بهبود این مهم به کار بسته است. شایان ذکر است تاکنون هلدینگ پرآو موفق به اجرای ۷۰ پروژه ساختمانی در زمینه مسکونی ـــ تجاری و اداری گردیده است. زمینه های کاری هلدینگ پرآو گزینه های ذیل می باشد

اطلاعات تماس :


آدرس : ونک، خیابان ولیعصر، خیابان دامن افشار، پلاک 49 ، مجتمع اداری آبشار ، واحد14 ، کدپستی: ۱۹۶۹۷۶۵۱۶۸

شماره های تماس :

021۸۸۷۸۹۳۷۰

021۸۸۷۸۹۲۳۷

021۸۸۸۸۰۱۷۵

۰۹۱۲۹۲۱۱۸۰۷

۰۹۱۲۵۹۴۳۹۱۷

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: