نقشه ازبیلت

نقشه ازبیلت یا As built را می توان از جمله نقشه های سازه ساختمانی دانست که برای اعلام گزارش وضعیت حال حاضر پروژه و همچنین، وضعیت مراحل پیاده شده پروژه عنوان کرد. معنای فارسی نقشه As built عبارات متفاوتی را مانند چون ساخت و یا همان‌طور که ساخته شده، ترجمه کرده اند. نقشه ازبیلت دارای برخی تفاوت ها با دیگر نقشه های مراحل اجرایی پروژه است. زیرا نقشه As built وضعیت حال حاضر و در واقع هر آنچه که اجرا شده را نمایان می کند.

نقشه ازبیلت چیست؟

نقشه ازبیلت برای گرایش های مختلفی همچون معماری سازه (ازبیلت معماری)، تاسیست برقی و مکانیکی (ازبیلت تاسیسات) تهیه خواهد شد. فلسفه وجودی نقشه As built را می توان چنین عنوان کرد که پس از اجرایی شدن یک مرحله از پروژه ساخت و ساز بنا، با در نظر گرفتن گزارشات مواد مصرفی و تغییراتی احتمالی که در نقشه اولیه ایجاد شده، نیاز است تا کل عملیات صورت گرفته به صورت یک نقشه زنده و مطابق شواهد تهیه و ترسیم شود.

 

ازبیلت

 

پیمانکارانی که وظیفه ساخت پروژه ساختمانی را بر عهده دارند، نیاز است تا از مقدار متریالی که در پروژه به کار رفته مطلع شوند، از تفاوت بنا با طرح اولیه آگاه شده و اگر به طور کل اشاره کنیم، تمام کارهایی که بر روی پروژه صورت گرفته را مشاهده کنند. معمولا نقشه ازبیلت پس از پایان یافتن مراحل ساخت تهیه می شود اما در مواردی ممکن است که کارفرمایان در برخی از مراحل تولید و یا حتی برای تمام مراحل آن، تهیه نقشه As built را از پیمانکار خود درخواست کنند. همچنان که لازم است هزینه‌های تهیه و ترسیم این نقشه نیز در قرارداد وی آورده شود.

هدف از تهیه نقشه As built چیست؟

اهداف زیادی برای ساخت نقشه ازبیلت وجود دارد؛ اما اصلی ترین هدف از تهیه نقشه As built را می توان پیش بینی تعمیرات احتمالی آینده سازه که توسط مهندس پروژه خواهد بود دانست. در نتیجه شناسایی و مشخص شدن خطاهایی که در حین ساخت پروژه ممکن است ایجاد شوند را می توانیم هدف اصلی رسم نقشه As built بدانیم.

با تهیه نقشه As built می توان اشکالاتی که در پروژه پیش آمده و یا مسیر احتمالی تعمیرات آینده آن را مشخص کنیم، کاربرد عملی نقشه As built را می توان برای زمانی مثال زد که بعد از پایان مرحله ای از عملیات ساخت پروژه متوجه ایراد در یکی از مراحل ساخت پروژه شوید. به طوری که تصور کنید همه چیز آن طور که باید طبق برنامه نبوده است. در اینجا مطمئن شدن از وضعیت فعلی پروژه و چک کردن مسیری که ممکن است ایرادی در آن وجود داشته باشد، نقشه ازبیلت تهیه خواهد شد.

انواع نقشه As built کدام است؟

عمران و شهرسازی تنها مواردی نیستند که نقشه As built در آن ها کاربرد دارد و در اصل کاربرد نقشه As built در رشته های متنوع دیگری نیز خواهد بود که برایتان نام برده ایم:

  • نقشه ازبیلت تاسیسات
  • ازبیلت مکانیک
  • ازبیلت معماری
  • نقشه ازبیلت برق

نقشه ازبیلت برق چیست؟

از مدل های پرکاربردنقشه As built در پروژه های ساختمانی، تهیه ازبیلت برق و تاسیسات وابسته به آن است، نکته جالب توجه آن است که تاسیسات برق در کار مهندسان عمران بسیار با اهمیت بوده و از آنجایی که تاسیسات مکانیکی ساختمان نیز به کار تاسیسات برق وابستگی زیادی خواهد داشت، رعایت کردن اصول ایمنی در تک تک مراحل پیاده سازی و اجرا کردن تاسیسات برق پروژه ساختمان بسیار مهم خواهد بود.

 

تهیه نقشه As built

 

رعایت کردن استانداردهای لازم و حیاتی در زمینه اجرای تاسیسات برق یک پروژه سبب ایجاد ایمنی بالایی در ساختمان خواهد شد، در نتیجه لازم است تا در هر مرحله انجام کار، نقشه ازبیلت برق توسط مهندس پروژه تهیه شود. با انجام این وظیفه امکان ایجاد خطا در هر یک از مراحل ساخت و ساز به صفر نزدیک شده  و ایمنی ساختمان بالاتر می رود.

تهیه نقشه ازبیلت بر عهده چه کسی است؟

تهیه و ثبت نقشه ازبیلت را می توان یکی از مسئولیت های پیمانکار اصلی پروژه عنوان کرد. پیمانکار پروژه وظیفه دارد تا در روند مراحل ساخت و ساز پروژه نقشه ازبیلت را تهیه نماید. هرگونه اطلاعات و داده ای که تغییرات و اصلاحات ساخت و ساز را که در روند ساخت پروژه صورت گرفته، توسط کارگران میدانی جمع آوری خواهد شد.

جالب است بدانید که مطابق قانون پروژه هایی که مجري دارند، مهندس مجري وظیفه چک کردن صحت و دقت نقشه ها را خواهد داشت و باید به تایید وی برسد. اما وظیفه تهیه نقشه ازبیلت در پروژه های ساختمانی که مجري ندارند با مهندس ناظر معماري خواهد بود.

نکات مهم برای تهیه نقشه ازبیلت

مسئولیت تهیه نقشه As built در ساخت پروژه بر عهده پیمانکار بوده  و او وظیفه دارد که پس از دستور کارفرما، آن را تحویل دهد.

نکات مهمی در هنگام طراحی نقشه As built وجود داشته که برخی از آن ها به شرح زیر است:

  • رعایت اصل شفافیت بسیار در تهیه نقشه As built ضروری است، این اصل به این معناست که در جریان تهیه نقشه As built، نیاز است تا به تک تک کلمات و طرح‌هایی که پیمانکار ترسیم می کند دقت شود.
  • توضیح کوچک ترین نکات نباید از نقشه As built حذف شود. هیچ وقت نباید تصور کرد که برخی نکات واضح هستند و همه از آن مطلع اند. نیاز است تا تک تک جزئیات کار توضیح و رسم شود زیرا هر کار و جزئیاتی که تا پایان پروژه انجام شده، نیاز به ارائه دارد.
  • ضروری است که در تهیه نقشه As built تمام اطلاعات جانبی را بطور کامل شرح دهید. تشریح اطلاعات اضافی باعث می شود تا در آینده پروژه نیازی به توضیح اضافه‌ از طرف شما نباشد؛ زیرا مسئولیت‌ خود را به طور کامل انجام داده اید.

تفاوت نقشه ازبیلت و شاپ

نقشه شاپ در واقع از دو کلمه شاپ و درائینگ تشکیل شده که می توان آن را تحت عنوان نقشه کارگاهی نیز اسم برد. کاربرد اصلی نقشه شاپ را می توان بررسی مسائل اجرایی پروژه آن هم قبل از ساخت پروژه عنوان کرد، برآورد دقیق ملزومات احتیاجی پروژه و برنامه ریزی و مدیریت در جهت ساخت اصولی پروژه نیز در نقشه شاپ ذکر خواهد شد.


مواردی همچون اطلاعات لازم در زمان ساخت، نصب اسکلت یا انواع سازه فلزی را می توان از جمله مواردی عنوان کرد که دلیل اصلی نیاز به نقشه شاپ را نمایان می کند. همچنان که اطلاعات مهمی در جهت نقشه های محاسباتی نیز در دل نقشه شاپ وجود دارد. در مراحل ابتدایی از تهیه نقشه شاپ، نقشه های محاسباتی، نقشه های معماری و یا نقشه های ازبیلت فونداسیون به عنوان داده های اولیه به نقشه شاپ تحویل داده می شود .

 

 نقشه ازبیلت

 

نقشه شاپ نیز همچون نقشه As built مدلی ترسیم شده است که سازنده و یا پیمانکار آن را تهیه کرده، نقشه شاپ در اصل حاوی اطلاعات نشان داده شده در مدارک قرارداد بوده اما به طور معمول جزئیات بیشتری به نسبت مدارک قرارداد نشان می دهد. نقشه شاپ درواقع نحوه ساخت و نصب آیتم ‌های موجود در پروژه مذکور را به نمایش می گذارد. از دیدگاهی دیگر، تهیه نقشه شاپ برای تسهیل عملیات ساخت پروژه و اکثرا برای برخی قسمت های حیاتی پروژه همچون اجزای پیش ساخته ای (نظیر خرپاها) خواهد بود. 

تهیه نقشه شاپ مطابق استانداردهایی است که در بند های قرارداد آورده شده است. اگر شرایط معمول را در نظر بگیریم نقشه شاپ به صورت فایل الکترونیکی CAD و با مقیاسی بزرگتری تهیه خواهند شد. برای این نقشه شاپ، شماره آن را به شماره نقشه ‌های موجود لینک می‌ کنند تا به آسانی قابل بازدید باشند. اهمیت نقشه شاپ را می توان وارد شدن تمام نقشه ‌های شاپ به نقشه ‌های ازبیلت دانست که نکته قابل توجهی است.

همانطور که اشاره شد نقشه ‌های ازبیلت مدارک رسمی پروژه بوده و در زمان ساخت و اجرای پروژه تهیه می ‌شوند. ترسیم نقشه‌ ازبیلت همانند نقشه شاپ مطابق استانداردهای مشخص شده است که در بند های قرارداد آمده است. اگر به چنین مواردی در قرارداد اشاره نشده باشد، نیاز استا طرفین مطابق روش و دستورالعمل‌های بین ‌المللی کار را پیش ببرند.

نرم افزار ازبیلت

با کمک نرم افزار های تخصصی نقشه ازبیلت که برای ارزیابی داده ها در اتوکد وجود دارد، می توان جزییات مختلفی از پروژه را به شکل دقیق مشاهده کرد. در واقع با کمک نرم افزار ازبیلت FARO As-Built for AutoCAD/Revit این امکان فراهم است تا با بالاترین دقت ممکن، داده های اسکنر لیزری سه بعدی را به شکل مستقیمی مورد ارزیابی قرار دهید. با استفاده از نرم افزار ازبیلت FARO As-Built for AutoCAD/Revit این امکان وجود دارد که مدل سازی و تجزیه و تحلیل ابر نقاط، پردازش فتوگرامتری، کنترل ایستگاه کل، ارزیابی داده ها و... را عملی کرد.

این امکان در نرم افزار ازبیلت وجود دارد که موارد ذکر شده را در محیط های 2D و 3D نیز تهیه کرد. از دیگر ویژگی نرم افزار ازبیلن آن است که ابزار FARO As-Built for AutoCAD موجود در آن، با نرم افزار اتوکد سازگاری کاملی داشته و می تواند به بهترین شکل ممکن کاربر خود را راضی کند.

 

نرم افزار ازبیلت

 

در کنار ویژگی هایی که عنوان کردیم، با کمک نرم افزار ازبیلت کاربر می تواند مدیریت پروژه های خود را به ساده ترین شکل ممکن صورت داده و شرایطی مطلوب را برای او ایجاد نماید. دیگر ویژگی جذاب نرم افزار ازبیلت را می توان مدل سازی و تحلیل بسیار مناسب برای کاربر بیان کرد، زیرا آپشن و ابزارهای بسیار زیادی در نرم افزار ازبیلت وجود دارد که می تواند نیازهای کاربرد خود را برآورده کند.

سخن پایانی

در کنار تمام خدمات پرآو، با توجه به توضیحات بالا، اصلی ترین فایده‌ نقشه As built را می توان تحلیل آن که در ادامه چه کارهایی نیاز است برای ساخت پروژه انجام شود را عنوان کرد. از طرفی دیگر اگر بخواهیم به اهمیت نقشه ازبیلت اشاره کنیم، می توانیم آن را یک سند رسمی اجرا و مبنای پرداخت به پیمانکار است عنوان کنیم. و همانطور که اشاره شد نقشه As built برای بهره ‌برداری، نگهداری و اصلاحات مشکلات پروژه در آینده بسیار ضروری و مهم است.

هلدینگ پرآو در سال ۹۳ با نیت خدمت به مردم عزیز کشورمان به عنوان عضوی از شرکت های حقوقی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و انجمن انبوه سازان ایران شروع به فعالیت نموده است. این شرکت در تمام زمینه های خدمات مهندسی شامل اجرا ، طراحی ، نظارت و ساخت و ساز با سرلوحه قراردادن کیفیت بهتر در چهارچوب برنامه زمانبندی، جلب رضایت و اعتمادی کارفرمایان در اجرای پروژه های ساختمانی گام های بلندو استواری برداشته است. هلدینگ پرآو با آگاهی از کمبود کیفیت پروژه های ساختمانی به عنوان یکی از دغدغه های کشور با گرد هم آوردن مجرب ترین مهندسان و کارشناسان تمام تلاش خود را جهت بهبود این مهم به کار بسته است. شایان ذکر است تاکنون هلدینگ پرآو موفق به اجرای ۷۰ پروژه ساختمانی در زمینه مسکونی ـــ تجاری و اداری گردیده است. زمینه های کاری هلدینگ پرآو گزینه های ذیل می باشد

اطلاعات تماس :


آدرس : ونک، خیابان ولیعصر، خیابان دامن افشار، پلاک 49 ، مجتمع اداری آبشار ، واحد14 ، کدپستی: ۱۹۶۹۷۶۵۱۶۸

شماره های تماس :

021۸۸۷۸۹۳۷۰

021۸۸۷۸۹۲۳۷

021۸۸۸۸۰۱۷۵

۰۹۱۲۹۲۱۱۸۰۷

۰۹۱۲۵۹۴۳۹۱۷

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: