وضعیت مجری ذیصلاح 22-02-1397


طی جلساتی که در سازمان نظام مهندسی انجام شده و هماهنگی هایی که با برخی از اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران صورت گرفته در آینده نزدیک برای اجرایی شدن مجری ذی صلاح جلسه ای با آقای حجت، معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران انجام خواهد گرفت .

 

سید سجاد موسوی: چالش مجری ذی صلاح سالهاست نقل محافل مهندسان است. امروزه بیشتر ساختمان ها توسط افراد فاقد صلاحیت ساخته می شود و از کیفیت لازم برخودار نیست. نشان به آن نشان که عمر ساختمان ها در کشور ما کمتر از 30 سال است. این اتفاق در حالی در صنعت ساختمان ما جاری است که بر اساس قانون نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان ساخت و ساز باید توسط مجریان دارای صلاحیت ساخته شود. علیرغم اینکه سازمان نظام مهندسی در راستای تحقق این قانون سال ها با شهرداری وارد تعامل شد و اقدامات جسته و گریخته ای از طرف شهرداری صورت گرفت اما آنچه که در عمل می بینیم، مختص ساختمان های بالای 1500 متر بوده و سایر بناها توسط بساز بفروش هایی ساخته می شود که بنا به ذات فعالیت شان سودآوری را در اولویت قرار می دهند.
ترس شهرداری از کاهش درآمد

 کارشناسان و صاحبنظران معتقدند اصلی ترین دلیل مخالفت شهرداری ها ترس از کاهش صدور پروانه های ساختمانی بوده چرا که در صورت اجرای قانون، بساز بفروش ها به دلیل تامین نشدن منافع مورد نظرشان عرصه ساخت و ساز را خالی می کنند و در نتیجه درآمد شهرداری که متکی به عوارض ساخت و ساز های شهری است، کاهش می یابد. به هر حال چالش عدم استفاده از مجریان ذی صلاح بویژه در کلانشهر تهران مشکلاتی را برای مهندسان متخصص و البته مصرف کنندگان نهایی ساختمان ها به وجود آورده است و با شروع دوره جدید مدیریت شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران امیدوار است بتواند برای همیشه به این غائله پایان دهد.